Wigwam - o marce

Firma Wigwam Mills została założona w 1905 roku w położonym nad jeziorem Michigan Sheboygan w stanie Wisconsin. Przez przeszło sto lat swojej działalności firma wyspecjalizowała się w produkcji najwyższej jakości skarpet outdoorowych.

 

1900's

W 1904 roku fabryka tkacka w Sheboygan w stanie Wisconsin zostaje doszczętnie strawiona przez ogień. Herbert Chesebro, obejmujący przed pożarem stanowisko dyrektora finansowego, wraz z grupą inwestorów wydobywają ze zgliszczy budynku wszystko, co nadaje się do użytku i zakładają zakład ręcznie tkanych wyrobów pończoszniczych (Hand Knit Hosiery). Zakład wytwórczy zaczyna szeroko zakrojoną produkcję skierowaną do konsumentów z różnych środowisk. 1910's Na początku pierwszej dekady dwudziestego wieku ukazuje się pismo Ravelings, publikacja o charakterze informacyjnym. Ravelings traktowało o szeroko pojętych nowinkach technologicznych oraz stanowiło otwarte forum wymiany pomysłów i opinii związanych z technikami skutecznej sprzedaży. Porady publikowane na łamach Ravelings były rozmaite – począwszy od „Jak dobrze dopasować sweter”, poprzez „Jak rozliczyć podatek dochodowy”, a skończywszy na dowcipnych uwagach w stylu „Pamiętajcie, drodzy sklepikarze, to uprzejmość i grzeczność napędzają sprzedaż”.

1920's

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Robert, syn Herberta Chesebro, wkracza w szeregi firmy pończoszniczej w 1924 w wieku 21 lat. W tym samym roku zostaje zaproponowana nowa nazwa firmy, Wigwam Knitting Works, ale w związku z brakiem dostatecznego wsparcia projekt nie dochodzi do skutku. Minie kilka dekad zanim Robert – wówczas już jako kierownik firmy – ostatecznie zaaprobuje tą zmianę.

1930's

W latach trzydziestych, w związku ze śmiercią ojca w 1932 roku, pieczę nad firmą obejmuje Robert. Dwudziestodziewięcioletni Chesebro decyduje się na skoncentrowanie działalności firmy na produkcji we własnym zakresie. Produkcja obejmuje skarpety, nakrycia głowy, rękawiczki, szaliki oraz swetry (te ostatnie również w wersji dla czworonogów).

1940's

W związku z powołaniem Komisji Produkcji Wojennej firma została zmuszona do ograniczenia swojej działalności do produkcji wyrobów dla armii. W latach czterdziestych firma nawiązała ścisłą współpracę z koncernem chemicznym DuPont, którego naukowcy jako pierwsi wytworzyli nylon, rewolucyjną tkaninę syntetyczną. Od początku swojej działalności firma Chesebro stawiała na innowacyjne technologie, mogące pozytywnie wpłynąć na jakość produktów.

1950's W latach pięćdziesiątych Robert Chesebro zapoczątkował trend, który obecny jest w przemyśle skarpetniczym po dziś dzień. Materiał okalający duży palec stopy zaczęto przeszywać kolorową nitką, co w znaczny sposób ułatwiało segregowanie skarpetek w pralni i w domu. W 1956 roku firmę w końcu przemianowano na Wigwam. Nowy znak firmowy przedstawiał tradycyjną indiańską chatę – wigwam – tworzoną przez dwa skrzyżowane druty dziewiarskie. Logo upamiętniało założenie zakładu pończoszniczego w 1905 roku.

1960's

W latach sześćdziesiątych w szeregi Wigwam wstępuje Robert Chesebro–junior. Robert, zapalony narciarz oraz entuzjasta szeroko pojętego outdooru, wniósł do firmy nowe spojrzenie i inicjatywy, co zaowocowało znacznym poszerzeniem oferty skarpet przeznaczonych do uprawiania sportu.

1970's

W związku z ustawicznym rozwijaniem się firmy w latach sześćdziesiątych, podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby firmy. W 1969 roku zarząd firmy zaaprobował kupno szesnastu akrów ziemi w nowopowstałym Parku Przemysłowym w Sheboygan. W marcu 1970 roku rozpoczęto budowę placówki Wigwam Mills, która służy firmie po dziś dzień. W 1978 roku Robert Chesebro-senior trafia do Sporting Goods Hall of Fame w zasłudze za innowacyjne podejście do pracy, skuteczną promocję firmy oraz wiodącą pozycję w swoim obszarze działalności.

1980's

Trendy lat osiemdziesiątych miały duży wpływ na wizerunek firmy, która po trzydziestu latach działalności postawiła na nowoczesny i minimalistyczny styl. Lata osiemdziesiąte to również czas, kiedy Wigwam stopniowo porzucał koncepcję nazw alfanumerycznych na rzecz nazw opisowych. Popularność Moraine, nowość Wigwam na rok 1983, przerosła wszelkie oczekiwania ich twórców. Skarpety Moraine, szyte z wełny z domieszką włókien bawełnianych (dzięki którym skarpetki nie gryzły), nosili studenci, celebryci oraz kobiety i mężczyźni z kolorowych czasopism.

1990's

Początek lat dziewięćdziesiątych to dla Wigwam czas eksperymentowania oraz poszukiwania nowych kierunków. Lata badań zaowocowały wynalezieniem nowatorskiej technologii Ultimax Moisture Control System. Opatentowana konstrukcja skarpet opierała się na zastosowaniu włókien posiadających naturalne właściwości oprowadzania wilgoci z dala od ciała. Szeroka gama produktów powstałych w 1992 roku w oparciu o technologię Ultimax Moisture Control System zdobyła serca entuzjastów outdooru na całym świecie.

2000's

Na początku nowego tysiąclecia Wigwam zaprezentował technologię InGenius, która funkcjonuje dziś pod nazwą Ultimax. 2005 był dla firmy rokiem wyjątkowym – firma obchodziła stulecie swojej działalności. Setna rocznica powstania Wigwam miała upamiętnić tysiące mężczyzn i kobiet, którzy przyczynili się do sukcesu firmy. Uroczystość była wydarzeniem, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Sheboygan, ale i całym stanie Wisconsin.

2010's

Druga dekada trzeciego tysiąclecia upływa pod znakiem kontynuowania tradycji związanych z eksperymentowaniem i poszukiwaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie takich tkanin jak Outlast czy Dri-Release Tencel z technologią Ultimax, co owocuje produkcją wysokiej jakości skarpet o nadzwyczajnej funkcjonalności.


Dane spółkiPolish Outdoor Distribution Group Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/CD 18
40-084 Katowice
NIP: 222-089-47-79

Kontakt

E-mail: kontakt@podg.pl
Telefon: +48 669 514 652

 

Formularz kontaktowy

Imię
E-mail
Temat
Wiadomość
Na zakupy detaliczne zapraszamy do Sklepu Górskiego

sklep górski

do góry